Péči infikovaným virem HIV z Jihočeského kraje poskytuje HIV centrum Nemocnice České Budějovice
Na pátek 1. prosince připadl Celosvětový den boje proti AIDS. Světová zdravotnická organizace vyhlásila v této oblasti smělý cíl označovaný 90-90-90. To znamená, že do roku 2020 bude 90 % infikovaných virem HIV znát svou diagnózu, 90 % diagnostikovaných bude řádně léčeno a 90 % léčených bude mít nedetekovatelné množství viru HIV v krvi. Cílem této kampaně je výrazně omezit šíření viru a do roku 2030 zcela eliminovat výskyt pokročilého stádia infekce, tedy syndromu získaného selhání imunity, známého jako AIDS.
Nemocnice České Budějovice disponuje již od 90. let HIV centrem (dříve AIDS centrum), které je součástí Infekčního oddělení. To poskytuje jako jedno z osmi obdobných pracovišť v České republice péči osobám infikovaným virem HIV a nemocným s AIDS z celého Jihočeského kraje.
„V současnosti máme v péči zhruba 50 pacientů, z nichž naprostá většina je dobře léčena antiretrovirovými léky a má minimální nebo žádné množství viru HIV v krvi. Máme ale i několik pacientů, jejichž momentální životní styl nám brání řádně je léčit. Naštěstí jich je minimum,“ uvádí MUDr. Aleš Chrdle z Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice a dodává: „Navštívit nás může kdokoliv. Fungujeme jako oddělení akutní péče.“
Velmi důležitá je včasná diagnóza, Proto je v případě podezření nutné testování neoddalovat. „Je možné se objednat k nám na ambulanci nebo navštívit svého praktického lékaře. Dobře fungují i různé neziskové organizace, například Dům světla v Českých Budějovicích, které nabízí anonymní testování,“ dodává MUDr. Chrdle. Telefonní číslo do ambulance Infekčního oddělení je 387 874 656.
Onemocnění má tři stádia. „Na začátku je akutní nákaza, která se může projevit jako běžná viróza nebo teploty s vyrážkou a zvětšením mízních uzlin. Příznaky tohoto stádia většinou během několika týdnů odezní. Někteří nakažení dokonce žádné problémy nemají. Pak je druhé stádium, kdy se tělo naučí s virem na několik let žít. Virus HIV však mezitím ničí imunitu, pokud pacient není diagnostikován a léčen. Poslední stádium neléčené infekce HIV je rozvoj selhání imunity, tedy AIDS, kdy dochází k různým závažným infekčním nebo nádorovým onemocněním. Léčba v tomto stádiu je velmi náročná a výsledek nejistý,“ vyjmenovává MUDr. Chrdle.
Pacienti k diagnóze přistupují různě. Nejproblematičtější je skupina, která se uzavře do ulity a lékařům nevěří. Nechtějí si připustit, že se v jejich těle nachází smrtelný virus. Pomoc nakonec vyhledávají až v posledním stádiu, kdy už může být pozdě. „AIDS byla dříve smrtelná nemoc. Znamenala konec. Dnes má toto onemocnění srovnatelnou prognózu, co se týče délky i kvality života, jako když lidem diagnostikujeme cukrovku nebo vysoký krevní tlak. Ovšem pouze v případě, kdy se nákaza HIV včas diagnostikuje a léčí. My nedokážeme tuto nákazu úplně vyléčit, ale umíme virus utlumit tak, že už neškodí,“ říká MUDr. Chrdle a dodává, že vědci dlouhé roky usilují o vakcínu proti HIV, ale ta je bohužel zatím v nedohlednu. „Také se hledá způsob, jak virus úplně vyhnat z těla. Ve fázi klinického výzkumu se to občas povede, jindy ne. Nikdo zatím neví, proč to někdy jde a většinou nikoliv. Proto vedle prevence usilujeme o včasnou diagnostiku a včasné zahájení léčby tam, kde se infekce HIV prokáže.“
Nejlepší prevencí proti onemocnění HIV je vedle zodpovědného výběru sexuálního partnera nebo partnerky bezpečnější sex, tedy především použití kondomu.