"Zájem je obrovský, největší nápor zažíváme od března," uvedla. Zájemci přitom mohli o koncese žádat od loňského října. Vedoucího odboru krajského živnostenského úřadu Radka Urbánka však nápor žadatelů nepřekvapil. "Necháváme všechno na poslední chvíli. To znamená, že tyto dny budou pro všechny živnostenské úřady asi dost hektické," řekl.
Neexistuje přesná evidence, kolik živnostníků může o koncese žádat. Jeřábková uvedla, že takovou databázi nikdo nedá dohromady. "Existuje živnost na výrobu, obchod a služby, potom jsou různé obory, ale my z toho nepoznáme, s čím přesně živnostníci obchodují," řekla.
Českobudějovický magistrát má úřední dny v pondělí, středu a pátek. Jeřábková však uvedla, že pokud někdo přijde s žádostí v úterý a ve čtvrtek, pracovníci jej obslouží.
Urbánek řekl, že v Jihočeském kraji funguje 17 živnostenských úřadů. Podnikatelé, kteří mají zájem o koncesi, si však mohou zažádat i mimo region. "Nemusí to být v místě trvalého bydliště ani v místě provozovny," uvedl.
Podle loňské novely živnostenského zákona má každý podnikatel prodávající lihoviny s obsahem alkoholu nad 15 procent jinému podnikateli či konečnému spotřebiteli v maloobchodě nebo restauračním zařízení šest měsíců na podání žádosti o koncesi, a to v termínu od 17. října 2013 do 17. dubna 2014. Opatření je jedním z bodů vládního plánu nulové tolerance černého trhu s lihovinami a má přinést větší přehled o prodejcích lihu a lihovin a také více chránit konečné spotřebitele před závadnými lihovinami. Reaguje tak na metanolovou aféru, při níž od září 2012 zemřelo na otravu 47 lidí.
Živnostníci mohou o koncesi požádat i po 17. dubnu. Za dodatečně vyřízené oprávnění však zaplatí 500 až 1000 korun. Navíc se vystavují možné pokutě. "Tu dostanou, pokud nezískají do 17. dubna koncesi, a přesto budou dál lihoviny prodávat. Kontroly budou provádět živnostenské úřady, Česká obchodní inspekce a celní úřady," řekl Urbánek.
zdroj: ČTK