Na Šumavě naměřili v pondělí nad ránem minus 3 stupně Celsia

Ve 12 letošních červencových dnech naměřil meteorolog Antonín Vojvodík na stanici Perla u šumavské Kvildy na Prachaticku hodnoty pod bodem mrazu. Vždy se tak stalo v brzkých ranních hodinách. V pondělí 22. července Vojvodík zaznamenal teplotu minus tři stupně Celsia. Přes den při tom na Šumavě panuje horké počasí a rtuť se leckdy vyšplhá až přes 30 stupňů. ČTK o tom informoval mluvčí šumavského národního parku Pavel Pechoušek.

Mrazivá rána na Šumavě zůstanou podle Vojvodíka až do konce měsíce. Podle něj se v tomto pohledu jedná o nejchladnější červenec na Šumavě za posledních 15 let. Vůbec nejnižší červencová teplota za posledních 35 let byla v této oblasti naměřená v roce 1996, kdy rtuť na meteorologické stanici Perla klesla na minus 7,6 stupňů Celsia.
 
Přes chladné noci však nabízí Šumava v těchto dnech ideální podmínky pro pěší nebo cyklisty. "Přes den je tu podobně jako všude jinde v České republice v těchto dnech," řekl Pechoušek.
 
Nízké ranní teploty mohou způsobit mimo jiné třeba jinovatku na rašeliništích, což je podle ředitele šumavského parku Jiřího Mánka během července velký zážitek pro každého návštěvníka. "Národní park Šumava je ostrovem severské přírody uprostřed Evropy s celou řadou rostlin i živočichů, kteří se zde dochovali z doby ledové. Jedná se o takzvané glaciální relikty jako je třeba bříza zakrslá, hořec panonský nebo střevlík menetriesův," uvedl Mánek.
 
zdroj: ČTK