Firmy ochotněji zaměstnávají osoby se zdravotním postižením
Přesto, že se počátkem roku nezaměstnanost mírně zvýšila, nedostatek volných lidí na trhu práce stále přetrvává. Firmy tak zaměřují svou pozornost na skupiny, které zůstávaly poněkud stranou zájmu. Například na osoby se zdravotním postižením, které tvoří nemalou část z počtu nezaměstnaných. Ke konci prosince 2019 tvořily OZP 15,6 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání, v lednu 15,1 % a v únoru 15,4 %.
„Statistická čísla vypadají optimisticky a je bezesporu pravda, že ochota zaměstnávat OZP roste,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz a vysvětluje: „Velký optimismus ale není na místě. V praxi se často setkáváme s tím, že lidé, kteří nemají viditelné omezení, své zdravotní omezení tají, protože se obávají, že to snižuje jejich šanci získat zajímavé zaměstnání. Pravdou zůstává, že OZP tvoří více než 15 procent lidí registrovaných na úřadu práce, ale jsou pro ně vhodná jen čtyři procenta nabízených pracovních pozic.“
Nejčastěji se OZP uplatní v „pečujících“ profesích
Uplatnění nacházejí OZP podle údajů z průzkumu platových portálů Paylab především ve zdravotnictví, sociálních službách, administrativě, HR nebo jako pomocné síly. Poměrně vysoké procento z nich pracuje také v oblasti ostrahy a zabezpečení objektů. Nejvíce lidí se zdravotním postižením zaměstnává státní správa, pokud jde o soukromé společnosti, častěji je přijímají ty zahraniční než tuzemské.
„Máme dlouhodobé zkušenosti se zaměstnáváním lidí se zdravotním postižením, pracovní místa pro ně vhodná nabízíme cíleně již od roku 2013. V současné době pracuje v naší společnosti 120 OZP,“ říká Radoslav Kavulič, personální ředitel SSI Group. „Tyto zaměstnance u nás najdete na různých pozicích a ve všech regionech. Z profesí, ve kterých často naleznou uplatnění, můžeme jmenovat například ostrahu, recepci, pozici technika, pracovníka úklidu nebo operátora callcentra. Naši aktivní angažovanost v této oblasti dokazuje i to, že s účinností od začátku roku 2018 jsme uzavřeli dohodu o uznání za zaměstnavatele na chráněném trhu práce. Od ledna tohoto roku jsme také členem Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR,“ dodává Radoslav Kavulič.
OZP v číslech
Z únorových statistik Úřadu práce ČR vyplývá, že nezaměstnaných osob se zdravotním postižením je v České republice aktuálně necelých 35 000. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR 11 600 volných pracovních míst. Z regionálního pohledu měli největší šanci získat zaměstnání v Praze (2 116 míst), ve Středočeském (1 312 míst), v Jihomoravském (1 270 míst) a Moravskoslezském (942 míst) kraji. Nejčastěji se jednalo o pozice pro pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy (1 528), v informačních službách (887), uklízeče a pomocníky v domácnostech nebo hotelích a administrativních objektech (852) nebo třeba montážní dělníky (811).
Změní to nové technologie?
Podle nedávno zveřejněné zprávy společnosti Gartner se lidem se zdravotním omezením blýská na lepší časy s nástupem nových technologií, přičemž největší posun by měla přinést umělá inteligence. Podle studie se 75 % vedoucích náborových pracovníků obává, že se na rozvoji jejich organizací významně projeví kritický nedostatek talentů na pracovním trhu. Firmy tak čím dál častěji sahají po kandidátech se zdravotním postižením, což je podle analytické firmy doposud nevyužitá skupina potenciálně kvalifikovaných pracovníků. A právě jim usnadní AI a další technologie pracovní život nejvíc.
Společnost odhaduje, že organizace aktivně zaměstnávající osoby se zdravotním postižením zaznamenávají o 89 % nižší fluktuaci, produktivita zaměstnanců se zvýší o 72% a zisk vzroste o 29%. Gartner navíc předpovídá, že do roku 2023 se počet zaměstnaných osob se zdravotním postižením ztrojnásobí.